یکی از مشکلات شایع و متداول در کودکان ، یبوست است. در صورتی که تعداد دفعات مدفوع کم و یا مدفوع سفت و خشک باشد؛ کودک مبتلا به یبوست است.

یکی از دلایل این اختلالات در کودکان تغییر در رژیم غذای و آموزش زودرس توالت است. این اختلال در کودکان معمولا موقتی و قابل درمان است. در ادامه درباره با یبوست کودکان و نحوه درمان آن صحبت خواهیم کرد.

·        علائم یبوست در کودکان چیست؟

·        تشخیص یبوست در کودکان چگونه است؟

·        درمان یبوست در کودکان چگونه است؟

علائم یبوست در کودکان چیست؟

یبوست می تواند همانند تمامی اختلالات علائمی داشته باشد. علائم وجود یبوست در کودکان می تواند شامل موارد زیر باشد.

·        دفع مدفوع کمتر از 3 بار در هفته

·        درد های شکمی به علت حرکات روده ای سخت و عبور دشوار مدفوع از روده ها

·        درد در هنگام دفع مدفوع

·        وجود خون در سطح مدفوع

·        در صورتی که دفع مدفوع برای کودک سخت باشد؛ از انجام آن خود داری می کند. 

در صورتی که یبوست بعد از گذشت دو هفته بهبود نیافت یا با علائم زیر همراه بود؛ بهتر است که سریعا به پزشک مراجعه شود.

·        تب

·        امتناع از خوردن

·        خون در مدفوع

·        تورم شکم

·        کاهش وزن

·        درد هنگام حرکات روده

·        افتادگی راست روده

 

تشخیص یبوست در کودکان چگونه است؟

در صورت مراجعه به پزشک، ابتدا سوالاتی درباره با سوابق پزشکی، رژیم غذایی و میزان فعالیت های بدنی کودک پرسیده می شود. بعد از این مرحله ، پزشک شروع به معاینه فیزیکی کودک می کند.

معاینه فیزیکی می تواند شامل قرار دادن یک انگشت در داخل مقعد کودک باشد. این کار برای بررسی مقعد و راست روده انجام می شود. در صورتی که یبوست بسیار شدید باشد انجام آزمایش های بیشتر توصیه می شود. برخی از این آزمایشات عبارتند از:

تصویر برداری اشعه ایکس

اشعه ایکس تصوری واضح از انسداد روده ها در اختیار پزشک قرار می دهد.

مانومتری آنورکتال یا تست تحرک

تست تحریک برای بررسی راست روده توصیه می شود. در تست تحریک، یک لوله نازک به نام کاتتر در راست روده قرار می گیرد. تست تحریک به منظور بررسی هماهنگی ماهیچه های راست روده برای دفع مدفوع انجام می شود.

اشعه ایکس انیمه باریم

در این روش تصویر برداری با استفاده از ماده کنتراست از جنس باریم، پوشش داخلی روده را می پوشانیم. باریم در عکس برداری و وضوح تصویر بسیار موثر است. به گونه ای که راست روده ، روده بزرگ و گاهی اوقات روده کوچک به خوبی با وضوح بالا قابل مشاهده هستند.

بیوپسی رکتال

بیوپسی یا همان نمونه برداری یکی از روش های بررسی بافت است. در این روش با نمونه برداری از بافت راست روده (رکتال) می توان طبیعی بودن سلول های عصبی موجود در بافت را بررسی کرد.

آزمایش خون

می توان با استفاده از آزمایش خون از وضعیت بدن و علت یبوست تا حدودی مطلع شد.

درمان یبوست در کودکان چگونه است؟

درمان یبوست کودکان با توجه به شرایط کودک متفاوت است . در ادامه برخی از شایع ترین روش های درمانی یبوست کودکان را به شما ارائه خواهیم داد.

مکمل های فیبر یا نرم کننده مدفوع بدون نسخه

در صورتی که در رژیم غذایی کودک مواد حاوی فیبر کم یا وجود نداشته باشد؛ می تواند منجر به یبوست در کودکان شود. استفاده از مکمل فیبر بدون نسخه می تواند تا حدودی این کمبود را در بدن جبران کند. استفاده از آب کافی برای جذب فیبر لازم و ضروری است.

شیاف گلیسیرین

در صورتی که کودک توانایی بلع قرص را نداشته باشد؛ استفاده از شیاف گلیسیرین بهترین گزینه است. استفاده از شیاف گلیسیرین به نرم شدن مدفوع در کودکان کمک می کند. 

ملین یا تنقیه

در صورت تجمع مدفوع و انسداد روده، استفاده از ملین بسیار موثر است. موادی همانند پلی اتیلن گلیکول (GlycoLax ، MiraLax ، دیگران) و روغن معدنی نمونه از ملین های موثر هستند. با این حال مصرف ملین بدون تایید پزشک و دستورالعمل مناسب پزشک، بسیار خطرناک است.

در انتها

یبوست در کودکان بیماری جدی نیست. به طور معمول با ایجاد تغییرات ساده در رژیم غذایی همانند افزودن میوه و سبزیجات و نوشیدن آب فراروان می توان از بروز یبوست در کودکان جلوگیری کرد.

در صورتی که یبوست در کودکان بیش از دو هفته طول بکشد؛ بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه شود. در صورت عدم درمان بیماری یبوست مزمن در کودکان می تواند منجر به بروز عوارض شود.

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی دکتر وهاب آقایی با داشتن بهترین متخصصان بهترین خدمات را به بیماران ارائه می دهد. اگر شما علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی کلینیک وهاب آقایی و تیم حاذق این کلینیک هستید؛ با کلینیک دکتر وهاب آقایی تماس بگیرید. پزشکان تیم دکتر وهاب آقایی می توانند مشاوره خوبی برای درمان بیمارهای گوش شما باشند.


برچست ها :