بررسی مختصر بیماری آمبولی ریوی (بخش چهارم)

تعداد نظرات : 0

مراقبت های پس از درمان

بعد از دریافت درمان مناسب برای آمبولی ریه در بیمارستان، به شما توصیه میشود به دنبال درمان علت اصلی باشید. علت اصلی به طور معمول ترومبوز ورید عمقی است.

برای جلوگیری از بازگشت لخته های خون، احتمالا مصرف داروهای ضد انعقادی مانند هپارین و وارفارین را شروع خواهید کرد. همچنین ممکن است نیاز به استفاده از جوراب های واریس (مانند جوراب های بسیار تنگ هستند) و یا وسیله های دیگر برای جلوگیری از لخته شدن خون در پاها داشته باشید.

پس از درمان آمبولی ریوی، ورزش منظم پاها نیز یک مولفه کلیدی خواهد بود. پزشک شما دستورالعمل های کاملی در مورد نحوه مراقبت از خود برای جلوگیری از لخته شدن خون در آینده به شما ارائه خواهد داد.


برچست ها :
ادامه مطلب ...
تعداد بازدید : 392
     

بررسی مختصر بیماری آمبولی ریوی (بخش سوم)

تعداد نظرات : 0

آمبولی ریه چگونه درمان می شود؟

درمان شما برای آمبولی ریوی بستگی به اندازه و محل لخته شدن خون دارد. اگر مشکل جزئی و زودگذر باشد، پزشک شما ممکن است دارو را به عنوان درمان توصیه کند. بعضی از داروها می توانند لخته های کوچک را از بین ببرند.

داروهایی که ممکن است پزشک تجویز شوند عبارتند از:

 ضد انعقادی:

 این داروها رقیق کننده خون نیز نامیده میشوند، داروهای هپارین و وارفارین باعث جلوگیری از تشکیل لخته های جدید در خون شما می شوند. آنها می توانند زندگی شما را در شرایط اضطراری نجات دهند.

حل کننده های لخته (ترومبولیتیک):

 این داروها به حل شدن لخته سرعت می بخشند. آنها به طور معمول برای شرایط اضطراری استفاده می شوند، زیرا عوارض جانبی میتواند شامل مشکلات خونریزی خطرناک باشد.


برچست ها :
ادامه مطلب ...
تعداد بازدید : 273
     

بررسی مختصر بیماری آمبولی ریوی (بخش دوم)

تعداد نظرات : 936

عوامل خطر آمبولی ریوی چه هستند؟

عواملي كه خطر ابتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقي و آمبولي ريوي را افزايش مي دهند عبارتند از:

     سرطان

     سابقه خانوادگی آمبولی

     شکستگی پا یا لگن

    حالت افزایش انعقاد پذیری (hypercoagulable) یا اختلالات ژنتیکی لخته شدن خون، از جمله جهش فاکتور V لیدن، جهش ژن پروترومبین و سطح بالای هوموسیستئین

    سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی

    جراحی عمده

    چاقی

    شیوه زندگی بدون تحرک

    سن بالای ۶۰ سال

    مصرف استروژن یا تستوسترون

علائم آمبولی ریه چیست؟

علائم آمبولی ریه به اندازه لخته و جایی که در ریه قرار دارد، بستگی دارد.

شایعترین نشانه آمبولی ریوی، تنگی نفس است. این نشانه ممکن است تدریجی یا ناگهانی باشد.


برچست ها :
ادامه مطلب ...
تعداد بازدید : 4282
     

بررسی مختصر بیماری آمبولی ریوی (بخش اول)

تعداد نظرات : 1


بیماری‌های مختلفی ممکن است ریه‌ها را درگیر کنند و تنفس فرد را با مشکل مواجه سازند مانند آسم، ذات الریه، سل، آنفولانزا و . اما شاید بتوان گفت خطرناک‌ترین آنها وضعیتی به‌نام آمبولی ریه است؛ عارضه‌ای که در صورت عدم رسیدگی به‌موقع حتی می‌تواند به مرگ منجر شود. همراه ما باشید، در ادامه‌ی مطلب، شما را به‌طور کامل با علائم آمبولی ریه، عوارض، روش‌های تشخیص و درمان آمبولی ریه آشنا می‌کنیم.

آمبولی ریه لخته خونی است که در ریه ها بروز میکند. این مسئله می تواند به بخشی از ریه به علت جریان خون محدود و کاهش سطوح اکسیژن خون آسیب وارد کند، همچنین سایر اعضای بدن را نیز تحت تاثیر قرار میدهد. لخته های خون بزرگ یا چندتایی می توانند کشنده باشند. این انسداد می تواند تهدید کننده زندگی باشد. این لخته خون نخست در یکی از سیاهرگ‌های عمقی اندام تحتانی یا لگن شکل می‌گیرد. این بیماری در یک سوم افراد مبتلا که بیماری آنها تشخیص داده نشده یا درمان نشده است، به مرگ منتهی میشود. با این حال، درمان اورژانسی فوری باعث می شود شانس اجتناب از آسیب های دائمی به ریه افزایش یابد.
برچست ها :
ادامه مطلب ...
تعداد بازدید : 808